Zaznamenali jste, že v lednu 2021 bychom se měli na dva roky rozloučit se superhrubou mzdou*? Podle vlády má tento krok přinést zjednodušení daňového systému i podporu ekonomiky. Zjistěte, co to bude znamenat pro vaši peněženku.  

V rámci nového daňového balíčku se má od 1. ledna příštího roku zrušit superhrubá mzda. Sazba daně z příjmů fyzických osob se tak má po novém vypočítat z hrubé mzdy. Fakticky tedy zaměstnanci na dani zaplatí opravdu pouze 15 % a ne 20,1 %, jak je tomu nyní. Příjmy nad 141 tisíc korun měsíčně se pak budou danit sazbou 23 %, která nahradí tzv. solidární přirážku.

 

Přehled změn, které vyvolá zrušení superhrubé mzdy:

Současnost Změna od 1. ledna 2021
Základ daně je hrubá mzda vynásobena koeficientem 1,338. Hrubá mzda bude použita jako základ daně.
Sazba daně je 15 % z 1,338 násobku hrubé mzdy (tedy 20,1 %). Sazba daně bude skutečných 15 %.

Změna výpočtu přinese úsporu na dani z příjmů fyzických osob a znatelně tak zvýší čisté příjmy zaměstnanců. Někomu o stovky, někomu však až o tisíce korun měsíčně.

 

Jak by mohla úspora vypadat v praxi?

Zaměstnavatelé hradí za každého zaměstnance v úhrnu 33,8 % z hrubé mzdy za sociální a zdravotní pojištění. Daňová úspora by byla u zaměstnance s vyšším příjmem značná, tedy například pokud hrubá mzda zaměstnance činí 40 000 Kč, představuje úspora 2 040 Kč. U zaměstnance vydělávajícího 80 000 Kč by se pak čistá mzda zvýšila o 4 080 Kč a pro ty s hrubou mzdou 16 000 Kč by to znamenalo zvýšení čistého výdělku o 825 Kč.

Chcete vědět, kolik ušetříte na zrušení superhrubé mzdy? Vypočítejte si to v kalkulačce ministerstva financí.

 

Zrušení superhrubé mzdy jako podpora ekonomiky

Zjednodušení systému zdaňování příjmů a zvýšení čistých mezd zaměstnanců by mělo naší ekonomice přinést potřebný stimul. „Snížení daně o čtvrtinu znamená, že tyto peníze zůstanou více než 4 milionům zaměstnanců na výplatních páskách. Podpoříme tím jejich chuť utrácet, což pomůže znovu roztočit kola české ekonomiky,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová.

 

Na zrušení superhrubé mzdy neušetří SZČO ani „dohodáři“

Osoby samostatně výdělečně činné vypočítávají daň z příjmu z hrubého zisku, tedy z příjmů snížených o výdaje. Zaplacené povinné sociální a zdravotní pojištění jim daňový základ nezvyšuje. Při zrušení superhrubé mzdy se pro ně proto nic nezmění. To platí také pro zaměstnance pracující na dohodu o provedení práce s hrubou měsíční odměnou do 10 tisíc korun. Za takové zaměstnance zaměstnavatel neodvádí sociální a zdravotné pojištění, a proto se pro ně výpočet daně z příjmu nemění.

 

*Co je to superhrubá mzda?

Superhrubá mzda je hrubá mzda navýšená při výpočtu daně o zdravotní a sociální pojištění, které odvádí zaměstnavatel. Teprve z tohoto navýšeného základu se pak stanovuje daň z příjmu fyzických osob 15 %. To znamená, že efektivní daň představuje aktuálně 20,1 %.

Zjistěte o zrušení superhrubé mzdy více a prostudujte si ji v přehledné tabulce.